Bursa Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri

Bursa Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri
Bu içerik 557 kez okundu.

 

Ortak sağlık ve güvenlik birimleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının işletmelerde zorunlu kıldığı iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermek üzere kurulmuş ve Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel kuruluşlardır. Yetki alabilmek için bu kuruluşların istenen fiziki ve tıbbi donanıma sahip olmaları, yeterli sayıda işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini istihdam etmeleri gerekir. OSGB ler birden fazla özel ve resmi kuruluşa hizmet verebilir. Ancak bu hizmetleri kuruldukları illerde ve ona sınır komşusu olan illerde verebilir. Bursa ortak sağlık ve güvenlik birimleri de Bursa ve yakın çevresinde faaliyet gösteren işletmelere isg hizmetleri vermektedir.

Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmak bir insan hakkıdır ve gelişmiş ülkeler bu ortamı sağlamak için her türlü önlemiş almıştır. Ülkemizde de özellikle sanayinin de gelişmesiyle iş sağlığı ve güvenliği hem çalışanlar açısından hem de üretimin devamlılığı açısından daha da önemli hale gelmiştir. İşverenler işyerlerinde çalışanları iş kazalarından korumak ve meslek hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek için yasanın da öngördüğü bütün tedbirleri almak zorundadır. Yasaya uygun tedbirleri almayan işletmelere ağır para cezaları verilmektedir.

Birden fazla çalışanı olan tüm işyerleri yasa kapsamındadır. Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan işletmelerde, çalışan sayısına da uygun olarak belli sayıda ve belli sürelerde işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli bulunmalıdır. İşveren bu personeli kendi bünyesinde tam zamanlı olarak istihdam edebilir. Ancak bu firmalar için oldukça maliyetli bir tercihtir. Oysa Bursa ortak sağlık ve güvenlik firmaları çok daha düşük maliyetlerle işyerlerine isg personeli temin etmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği firmalarından personel temini yanında risk analizi, acil eylem planlaması, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, danışmanlık hizmetleri de alınmaktadır. İsg personeli görev yaptığı işyerinde risk analizi yapar ve risklerin tehlikeye dönüşmemesi için alınması gereken önlemleri bir rapor halinde işverene sunar. İsg eğitimleri yanında ilk yardım, yangın, patlamalardan korunma tatbikatları da yaptırır.  Bursa’nın en iyi OSGB firması olan Gözetim OSGB den alacağınız hizmetlerle iş yerinizde iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleyecek, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı yaratacaksınız.

Detaylı bilgi için web sitemiz www.gozetimOSGB.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
U19 Kadın Milliler, Elit Tur ikinci maçında Avusturya ile 1-1 berabere kaldı
U19 Kadın Milliler, Elit Tur ikinci maçında Avusturya ile 1-1 berabere kaldı