Buz Sistemleri ve Buz Kullanım Alanları

Buz Sistemleri ve Buz Kullanım Alanları
Bu içerik 232 kez okundu.

 

Buz İhtiyacı Olan Alanlar

 

            Günümüzde saklama koşullarının geliştirilmesi ile belirli bir soğuklukta kalması gereken yiyecek, içecek ve ilaç gibi ürünlerin saklama süreleri artmıştır. Kullanılan buz sistemi ve malzemeleri hem nakliye hem de saklama sırasında ürünleri hijyenik koşullar altında ve sağlıklı bir şekilde korumaya yardımcı olmaktadır.

 

            Buz ihtiyacı en fazla olan sektörlerin başında yiyecek ve içecek üretimi ve satışı yapan sektörler gelmektedir. Özellikle kolay bozulma eğiliminde olan balık ve diğer su ürünleri, tavuk ve kırmızı etler buz kullanımı sayesinde bozulmadan ambalajlanarak taşınabilmektedir. Hamura eklenen yaprak buz yardımıyla su sıcaklığı kontrol edilerek unlu mamullerde de buzdan yararlanılmaktadır. Sebze ve meyvelerin ön soğutmadan geçirilmesinde ve içeceklerin soğutulmasında da buz kullanımına ihtiyaç bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek sektörü dışında beton santrallerinde, kar üretim ve aktarımında ve ilaç sektöründe de buz makineleri kullanılmaktadır.

 

 Buz İhtiyacını Karşılamak İçin Kullanılan Sistemler

 

            Birçok sektörün ihtiyacı olan farklı özelliklerdeki buzları kısa sürede ve kolaylıkla üretebilmek amacıyla soğutma sistemleri ve buz makinelerinden yararlanılmaktadır. Buz makinelerinin kullanılması ile yaprak buz, blok buz, küp buz gibi farklı şekil ve büyüklükte buz kolayca üretilebilmektedir. Buz üretimi için sabit makineler veya mobil konteynerler kullanılabilmektedir. Buz üretimi için tatlı su kullanan makineler olduğu gibi deniz suyu kullanan makineler de bulunmaktadır. Beton santralleri, hastaneler gibi büyük çaplı yerlerdeki ihtiyacı karşılamak için soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Kimya sektörü, ilaç üretim ve satışı ile gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise endüstriyel tip soğuk depolar kullanarak ürünlerini sağlıklı koşullarda koruma imkânına sahip olmaktadır. Bu tür soğuk depolarda kaliteli malzeme kullanılarak iyi bir yalıtım yapılması enerji maliyetlerini düşürmek ve yeterli soğutmayı sağlamak için dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis, Amerika'da Bıçaklı Saldırganı Vurarak Durdurdu
Polis, Amerika'da Bıçaklı Saldırganı Vurarak Durdurdu
Beşiktaş - Porto maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta, Bilet Fiyatları Ne Kadar? (Muhtemel 11'ler)
Beşiktaş - Porto maçı ne zaman, hangi kanalda, saat kaçta, Bilet Fiyatları Ne Kadar? (Muhtemel 11'ler)