Ehliyet sınav sonucu sorgulama

Ehliyet sınav sonucu sorgulama
Bu içerik 619 kez okundu.

Son dönemde ehliyet alma koşullarının zorlaşmasıyla birlikte birçok konu gündeme geldi. Özellikle stajyer ehliyet konusunda söylenenler, ehliyet alma isteği olanlar için korkulu rüya haline gelmiş durumda. Yapılan son düzenlemelerden sonra 21-05-2016 tarihi itibariyle alınacak olan ehliyetlerin ilk başta stajyer ehliyet olarak kullanılma zorunda bırakılmasından dolayı, hem ehliyet alacak kişilerde hemde ehliyet sınavı yapan yerlerde büyük bir koşuşturmaca gözlemlenmektedir.

Ehliyet alma isteği olanların bu tarihe kadar ehliyetlerini almamaları durumunda yeni dönemde 2 yıl stajyer olarak araç kullanma hakları olacak. Bu iki senelik stajyerlik döneminde normal bir şoför olarak kabul edilmeyen adayların araç kullanımı sırasında çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu iki senelik dönemde toplam olarak 75 ceza puanı almaları durumunda almış oldukları stajyer ehliyete el konulacak ve psikolojik durumun tespiti için psikoteknik testine girmesi zorunlu hale gelecektir. İki sene içerisinde 75 puan zorunluğu getirilmesi ehliyet almayı gerçekten de çok zorlaştırdı. Bazı ceza puanları aşağıda ki gibidir;

1. Araç kullanırken telefonla konuşmak 10 Ceza Puanı

2. Kırmızı ışık ihlali yapmak 20 Ceza Puanı

3. Emniyet kemeri takmama 15 Ceza Puanı

4. Hızlı araç kullanmak 10 Ceza Puanı

5. Muayenesiz araç kullanmak 10 Ceza Puanı

6.Park yasağını delmek 20 Ceza Puanı

7. Yayaların geçiş üstünlüğü olduğu yerlerde yayalara izin vermemek 20 Ceza Puanı

8. Şerit ihlali yapmak ( makas atmak) 20 Ceza Puanı

Bu ceza puanlarını almamak için çok dikkatli olmak gerekiyor çünkü iki yıl gibi uzun bir süre için çok düşük bir puan hesaplaması olarak biliniyor. Stajyer ehliyetin getirilmesi çok kötü gibi görülse de aslında birçok alanda yararlı bir uygulamadır. Özellikle trafikte yaşanan birçok sorunun önüne geçilmesi adına yapılan bu yeniliklerin birçok hatayı ortadan kaldıracağı düşünülmektedir. Bir dönem çok kolay alınan ehliyetlerin kaza oranlarında artışın yaşanmasına sebebiyet olmasından da bu konu daha rahat anlaşılmaktadır.

 

Son dönemde sizlerde ehliyet sınavına girip ehliyet alma adayı olduysanız bu kurallara çok dikkat etmelisiniz. Gerek ceza puanı almama adına gerekse ehliyetinize el konulmaması için tüm kurallara harfiyen uymalısınız. Sınav sonrasında Ehliyet sınav sonucu sorgulama ihtiyaçlarınızı ise Sorgulamam.com isimli İnternet sitesine giriş yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için ekstra herhangi bir ücret ödemeyeceğiniz gibi zaman kaybetme sorununuzda olmayacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pamukkale Belediyesinden Gençlere Yönelik Bir Proje Daha
Pamukkale Belediyesinden Gençlere Yönelik Bir Proje Daha
Denizli Büyükşehir ile 7’den 70’e herkese spor
Denizli Büyükşehir ile 7’den 70’e herkese spor