Gece Açık Dişçi

Gece Açık Dişçi
Bu içerik 490 kez okundu.

 

Pek çok insanda dişçi korkusu vardır. Bunun en büyük nedeni çocukluk döneminde dişçide yaşanan olumsuzluklar ve acı veren işlemlerdir. Oysa diş tedavilerinde ve cerrahi işlemlerde artık yeni ve acısız yöntemler kullanılıyor. Modern teknolojik cihazlar da tedavi ve cerrahi işlemlerinin acısız olmasını sağlıyor. Her yerde açılan modern kliniklerdeki steril ve hijyen ortam dişçiye olan güveni arttırıyor. Her insan yaşamı boyunca bir veya birkaç kez dişçiye gitmiştir. Ancak sağlıklı dişlere sahip olmak için yılda en az bir veya iki kere dişçiye gitmek gerekir. Zamanında diş kontrolü yaptırmayan biri bir gece dayanılmaz diş ağrısı yaşayabilir ve nöbetçi dişçi bulmak için yollara düşer.

Özel ve kamu hastanelerinde, eczanelerde nöbet sistemi vardır ama diş kliniklerinde son yıllara kadar nöbet sistemi bulunmuyordu. Son yıllarda ise bazı klinikler nöbetçi dişçi uygulaması yapıyor. Ancak bu uygulama henüz merkezi bir uygulama değildir. Klinikler kendi çalışma ilkelerini kendileri belirliyor. Gece açık dişçi daha çok acil durumlarda aranır. En acil durumlar dayanılmaz diş ağrıları, diş kırılması, darbe alıp dişin yerinden çıkması gibi durumlardır. Ayrıca uzun çalışma saatleri olan hastalar da mesai saatlerinden sonra da hizmet veren klinik aramaktadır.

Hafta içi çalışanlar için hemen hemen bütün dişçiler cumartesi günleri de hizmet verir. Böylece acil bir durum yoksa çalışanlar cumartesi günleri tedavilerini yaptırabilir. Dişiniz gün içinde belli aralıklarla ağrımaya başladıysa dişinizde bir problem var demektir. Gecikmeden hekime gitmelisiniz. Zamanında hekime gitmezseniz gece şiddetli bir ağrıyla karşılaşırsınız ve nöbetçi dişçi aramak zorunda kalırsınız. Yine geç bir saatte dişinize darbe alabilirsiniz ve dişiniz kırılabilir. Kanamayı durdurmak için hemen gazlı bezle tampon yapmak ve dişçiye gitmek gerekir.

Bu tür acil durumlar için 24 saat açık dişçi en büyük ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç doğrultusunda nöbetçi dişçi uygulaması giderek yaygınlaşıyor. Ama acil durumlar dışında diş sağlığının korunması için düzenli dişçiye gitmek gerekir. Hatta düzenli dişçiye gitmek de yeterli değildir. Çocukluktan itibaren dişlerin günde en az iki kere fırçalanması gerekir. Düzenli fırçalanan, bakteri plakları ve diş taşları düzenli temizlenen dişler kolay kolay çürümeyecektir.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manuş Baba'nın efsane şarkısı 'Eteği Belinde' çalıntı çıktı!
Manuş Baba'nın efsane şarkısı 'Eteği Belinde' çalıntı çıktı!
Kardemir Karabükspor Teknik Direktör Popovic ile yollarını ayırdı
Kardemir Karabükspor Teknik Direktör Popovic ile yollarını ayırdı