İç Cephe Tuğla ve Taş Kaplama

İç Cephe Tuğla ve Taş Kaplama
Bu içerik 683 kez okundu.

Geçmişte taş ve tuğla ana yapı malzemesi olarak kullanılıyordu. Evler, saraylar, kaleler, kuleler, cami ve kiliseler, köprüler dayanıklı ve uzun ömürlü doğal taşlarla yapılmaktaydı. Taş ve tuğla binalara sağlamlık yanında mükemmel bir görsellik de katıyordu. Günümüzde ise bu görsellik yapay taşlarla mekânlara taşınıyor. Taş kaplama mekânların dış cephe duvarlarına olduğu gibi iç mekân duvarlarına da uygulanıyor. İç cephe taş kaplama daha çok salonlarda dekorasyon amacıyla yapılıyor. Televizyon ünitesinin arka duvarına uygulanan taş kaplama salona modern bir görünüm kazandırır.  Salonda bulunan kolona veya başka bir köşeye taş kaplama yapılması da yine dekorasyona zenginlik katar.

Tabi sadece salonda değil, mutfak, evin girişi, banyo gibi alanlarda da taş kaplama mekâna estetik katacaktır. Günümüzde taş kaplama ev, ofis, mağaza, cafe, restoran, otel, okul gibi her tür mekanda trend bir uygulama oldu. Yüzlerce farklı renk ve modele sahip taş kaplamalar mekânlarda özgün dekorasyonlar yaratıyor. Taş kaplama uygulaması ve temizliği kolay olması nedeniyle de tercih ediliyor. Yıllarca renk ve doku özelliğini kaybetmiyor. Bu yönüyle de ekonomik bir çözüm oluyor.

Mekân içindeki barbekü, şömine, ocak gibi köşelerde de taş kaplama ile göze hoş gelen bir görsellik oluşuyor. Bu bölümlerde genellikle tuğla kaplama tercih edilir. İç cephe tuğla kaplama aynı zamanda kütüphane, çalışma odası gibi alanlarda daha huzurlu ve sakin bir ortam yaratıyor. İç mekân taş veya tuğla kaplamalarında yüzlerce renk ve model çeşidi bulunuyor. Her model doğal taşların yapısını ve renklerini tam olarak yansıtıyor. Böylece mekânlarda doğallık ve zarafet hâkim oluyor. Model ve renk seçiminde mekânın genel dekorasyonu dikkate alınmalı ve bütünlük sağlanmalıdır.

İç mekân taş kaplamada yalıtım özelliği gerekmediği için dış cephe kaplamalarından farklı modeller tercih edilmelidir. Son yıllarda bütün mimari projelerde iç cephe taş kaplama uygulamalarını görüyoruz. Taş kaplamalar modern yapılara sıcaklık ve zenginlik katıyor. Restorasyon çalışmalarında da tercih edilen kaplamadır. Ancak taş ve tuğla kaplama uygulamalarını işinin ehli deneyimli ustalara yaptırmak gerekiyor. Kusursuz bir görünüm için kusursuz bir işçilik gerekiyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
U19 Kadın Milliler, Elit Tur ikinci maçında Avusturya ile 1-1 berabere kaldı
U19 Kadın Milliler, Elit Tur ikinci maçında Avusturya ile 1-1 berabere kaldı