Sementasyon Çelikleri, Sementasyon Çeliği

Sementasyon Çelikleri, Sementasyon Çeliği
Bu içerik 464 kez okundu.

 

Çelik maddesi sanayi alanında en çok kullanılan ürünlerin başında gelir. Özellikle otomotiv sanayinde tercih edilen çeliğin bazı işlemlerden geçerek kullanıma hazır hale gelmesi gerekir. Makine sanayisinde en çok tercih edilen çelik çeşitlerinden sementasyon çelikleri dayanıklılık açısından yüksek derece olan çeliklerdendir. Çelik malzemeler işleme girmeden önce malzeme kaybı açısından yüksek derecede yapılardan oluşmaktadır. Bu kaybı önlemek için sementasyon işlemleri yapılmaktadır. Bu işlem ile maddenin sertleşmesi konusunda çalışmalar yapılır. Bu işlemde alaşımlı ya da alaşımsız çelikler tercih edilir. Karbon verme işlemi yapılarak çeliğin içine bu karbonun iyice girmesi sağlanır. Böylece çelik sementasyon işlemi sayesinde sertleşir ve sanayi alanlarında, otomativ sektöründe ve çeşitli alanlarda kullanıma hazır hale gelir.

Sementasyom Çeliğinin Özellikleri Nelerdir?

Alaşımlı ya da alaşımsız çeliklerde kullanılan çeliğin dış yüzeyin sertleşme ve aşınma özellikleri oluşturan, iç yapıda ise daha yumuşaklık gerektiren çalışmalar yapılan sementasyon çeliği düşük karbonlu olan çelikler içinde yer alır. Sementasyon işlemi yapılırken çelik maddeye emdirme işlemi yapılır. Bu işlem karbonum çeliğin iç yüzeyine iyice girmesini sağlar. Sertlik derecesi bu sayede artarak dayanıklılık süresi de sertliğe bağlı olarak artar. Bu işlem sonucunda kullanıma hazır hale gelen çelik çeşitli sektörlerde kullanılır. Sertleşme dışında kalan kısımlar ise elektronik bakır ya da özel pasta işlemi ile kapatılarak buraların sonradan istenildiği gibi işletilmesi sağlanır.

Sementasyon İşleminin Çelik Maddeye Kattığı Özellikler Nelerdir?

Çelik maddesine dayanıklılık ve sertleşme gibi önemli özellikler katan sementasyon işlemi daha pek çok konuda da yarar sağlamaktadır. Bu işlem yoluyla maddenin dış yapısı sertleşip dayanıklılık açısından yüksek derecede olurken, iç yapı olan çekirdek kısımda yumuşak bir yapıdadır. Bu durum da sertleşme sırasında olan darbeleri önlemede yardımcıdır. İç kısımlar yumuşak kısımda olduğu için istenildiği şekilde işlenme çalışmaları yapılabilir. Diğer çelik çeşitlerinden de aynı zamanda fiyat bakımından da daha uygun olan çeliklerdir. Bu da bu işlem ile yapılan çeliklere ilgiyi arttırmaktadır. Profesyonel bir çalışma ile kullanım açısından en uygun derecede olan karbonlu çelikler olarak bilinmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manuş Baba'nın efsane şarkısı 'Eteği Belinde' çalıntı çıktı!
Manuş Baba'nın efsane şarkısı 'Eteği Belinde' çalıntı çıktı!
Kardemir Karabükspor Teknik Direktör Popovic ile yollarını ayırdı
Kardemir Karabükspor Teknik Direktör Popovic ile yollarını ayırdı