İşyeri Hemşiresi ile İş Kazalarını ve Meslek Hastalıklarını Ortadan Kaldırın

İşyeri hemşiresi (diğer sağlık personeli) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim ve sınavlara katılarak başarılı sayılan kişilere verilen ünvandır.

İşyeri Hemşiresi ile İş Kazalarını ve Meslek Hastalıklarını Ortadan Kaldırın
Bu içerik 584 kez okundu.

İşyeri hemşiresi (diğer sağlık personeli) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim ve sınavlara katılarak başarılı sayılan kişilere verilen ünvandır. İşyeri hemşiresi, iş sağlığı ve güvenliği sektöründe görev alarak işçilerin sağlığının değerlendirilmesiyle ilgili görevleri hüküm sürer.

İş Sağlığı ve Güvenliği
İşyerlerini daha güvenli ve sağlıklı alanlara dönüştürebilmek için çıkartılan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” işyerlerinde; işyeri hekimi, işyeri hemşiresi ve iş güvenliği uzmanı ile daha sağlıklı alanlara ulaştırmayı hedeflemektedir.
Sağlık ve güvenlik kanununda etkili bir role sahip olan işyeri hemşiresi (diğer sağlık personeli) işletmede ağırlıklı olarak işyeri hekimine yardım hizmeti sunarak işçilerin sağlıklarını değerlendirmeye yönelik çalışmalar sürdürmekle hükümlüdür diyebiliriz.

isyeri-hemsiresi

İş Kazalarının Sebepleri ve Tedbirleri
Tüm dünyada sürekli gündeme gelen iş kazaları kimi zaman ağır, kimi zaman ise hafif tehlikelerle atlatılabilmektedir ancak, kimi zaman ise iş kazaları ölümle de sonuçlanabilmektedir.

  • İş kazaları genellikle işçilerin dikkatsiz, sinirli, uykulu ve olumsuz çalışma davranışlarından dolayı meydana gelmektedir diyebiliriz.
    Genel olarak durumun böyle tespit edilmesi sonucunda işçilerin bu tarz durumlarda bilgilendirilmesi gerekir. Kendilerini iyi hissetmeyen işçiler yetkili kişilere durumu anlatarak izin almalıdırlar veya işyeri hemşiresi veya hekimi tarafından hastaneye sevk edilerek gerekli sağlık kontrollerinden geçmelidirler.
  • Kişisel koruyucu donanımlarını eksik kullanmak kaza anında işçilere oldukça olumsuz bir geri dönüş sağlayacaktır. Kişisel koruyucu donanımları iş başındayken kesinlikle tam olarak donatılmalıdır. Yırtık, yıpranmış veya özelliğini yitirmiş koruyucu donanımlarınızı da yetkili kişilere bildirerek yenilenmesini sağlamanız gerekmektedir.

Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminde İşyeri Hemşiresi
50 ve üzeri personel çalıştıran işverenler sanayi sınıfına giren işletmelerinde ortak sağlık ve güvenlik birimi hizmetini işçilerine sunmalıdırlar. Yürürlüğe giren bu durum kanunlar gereği zorunludur ve uygulanmaması sonucunda ceza yaptırımı uygulanmaktadır.

Osgb olarak bilinen ortak sağlık ve güvenlik biriminde de işyeri hemşiresi görev alabilmektedir. Bunun yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi yine işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı da osgb de görev alan uzmanlar arasındadır. İşletmenin büyüklüğüne göre osgb de çalışan isg uzmanlarının sayısında farklılık görülebilir.

Bilgemed ile Sağlıklı ve Güvenli İşyerleri!
İstanbul, Bursa ve İnegöl’de hizmetlerini sürdüren Bilgemed “Önce İnsan” sloganıyla tüm işletmeleri güvenli bir hale getirmek için ilkeleri üzerinde faaliyet göstermektedir. Müşteri memnuniyeti ve insan sağlığını benimseme ilkesiyle sektöründe başarılı adımlar atan Bilgemed firmasını sizlere önermekteyiz.
Daha detaylı bilgi için : www.bilgemed.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayıhan Mahalle Meclisi kuruldu
Kayıhan Mahalle Meclisi kuruldu
Pamukkale Belediyesinden Gençlere Yönelik Bir Proje Daha
Pamukkale Belediyesinden Gençlere Yönelik Bir Proje Daha