Kutül Amare Zaferi'nin 100.yılı için görkemli anma programı

Osmanlı kuvvetleriyle İngiliz ve müttefiklerinin kuvvetleri arasında 100 yıl önce yaşanan Kut’ül Amare Zaferi için görkemli bir anma programı düzenlendi.

Kutül Amare Zaferi'nin 100.yılı için görkemli anma programı
Bu içerik 389 kez okundu.

Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen anma programında verilen mesaj ve ortaya konulan oyun, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, bazı bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, Irak'tan gelen bazı aşiret liderleri ve çok sayıda davetli katıldı.

"Unutulan Zafer Kut'ül Amare 100. Yıl 2014-2016" isimli anma programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile diğer devlet erkanının salona gelmesinden sonra şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

38 mehteran ve 72 oyuncunun sahne aldığı, “Kut’ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi” büyük beğeni gördü
Saat 20.00’de başlayan program, Kut’ül Amare Zaferi’ni anlatan oyunla devam etti. 38 mehteran ve 72 oyuncunun sahne aldığı, “Kut’ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi” katılımcılardan büyük beğeni gördü.

Gösterimde Kut'ül Amare'de sergilenen kahramanlıklar anlatılırken, İngilizlerin, esir alınan askerlerin serbest bırakılması için Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid'e önerdiği rüşvet teklifi ve padişahın verdiği cevap büyük alkış aldı.

II. Abdülhamid'in temsil edildiği sahnede sultanın, "Verilecek tek karış toprağım yok. Toprak benim değil, milletimindir" sözü dakikalarca alkışlandı.

Dramatik gösterimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kut Valisi Malik Halef ve Kültür ve Turizm Bakanı Ünal oyuncularla birlikte sahneye çıktı.

Zaferi kazanan 6. Ordu'nun sancağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim edildi. Cumhurbaşkanı sancağı öpüp alnına koyduktan sonra "Çok başarılı bir gösterimdi" diyerek oyunculara teşekkür etti.

Daha sonra Kut Valisi Halef, Kut'ül Amare'ye ilişkin kısa değerlendirmede bulundu ve şehit kanıyla sulanmış Kut toprağını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu.

Sancak ve toprak seremonisinin ardından TBMM Başkanı Kahraman, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurbay Başkanı Akar da sahneye gelerek hep birlikte fotoğrafı çekildi.

Programa katılan tüm davetlilere, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Kut'ül Amare Hücum ve Muhasarası" isimli kitapla savaşın yaşandığı yeri gösteren harita ve dergi armağan edildi.

Dedeleri Kut'ül Amare'de şehit düşmüş aşiret liderlerinin, üzerinde Türk bayrağını simgeleyen ay yıldızın olduğu sancağı Erdoğan'a sunmasıyla program sona erdi.

anma programı kutül amare zaferi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
Boğaz turunda Çanakkale Zaferi anlatıldı
U19 Kadın Milliler, Elit Tur ikinci maçında Avusturya ile 1-1 berabere kaldı
U19 Kadın Milliler, Elit Tur ikinci maçında Avusturya ile 1-1 berabere kaldı